Кабельні муфти

25.11.2009

Кабельні муфти

Кабельні муфти - це пристрої, призначені для з’єднання кабелів в кабельну лінію і для їх підведення до електричних установок і повітряних ліній електропередачі.
Муфти є комплектом деталей і матеріалів, що забезпечує відновлення електричної, конструктивної і механічної цілісності кабелю. Склад комплекту визначається робочою напругою, кількістю жив, типом ізоляції і конструктивними особливостями кабелю.

Залежно від призначення кабельні муфти підрозділяються на кінцеві і сполучні.

Перше покоління вітчизняних муфт для високовольтних кабелів було представлене сполучними свинцевими муфтами типа СС і кінцевими щогловими муфтами з металевим корпусом типа Кнст і КМА.
За більш ніж півстолітню історію ці громіздкі пристрої практично не зазнали яких-небудь істотних конструктивних змін і виховали декілька поколінь електромонтажників, що освоїли все тернії і тонкощі складного багатоступінчатого монтажу.
Наступним еволюційним ступенем стала поява так званих епоксидних муфт, де як основа-заповнювач компаунда була використана епоксидна смола. Проте і ці муфти володіли поряд істотних недоліків, таких, як обмежений температурний діапазон застосування і висока токсичність.

На сьогоднішній день епоксидні, свинцеві муфти і їх аналоги морально застаріли. Практично повсюдно їм на зміну прийшли сучасні термоусажіваємиє муфти, що володіють поряд очевидних переваг.

Це перш за все:

 

  • експлуатаційна надійність і висока якість сучасних термоусажіваємих матеріалів;
  • простота і легкість монтажу;
  • герметичність конструкцій і з’єднань;
  • чудові діелектричні властивості і трекингостойкость;
  • хімічна і термічна стійкість;
  • широкий діапазон усадки (можливість використовувати один тіпоразмер муфти для кабелів різних перетинів і типів);
  • екологічна безпека;
  • тривалий термін зберігання.

Виробництво термоусажіваємой арматури засноване на технології “поперечного зшивання” полімерів з пластичною пам’яттю форми. Порівняно із звичайними полімерами вони володіють покращуваними механічними властивостями, хімічною і термічною стійкістю.

Різноманітність полімерних композицій і сучасні технології дозволяють створювати полімерні матеріали з будь-якими, наперед заданими електротехнічними, фізичними і хімічними характеристиками, здатними відповідати строгим вимогам, що пред’являються до кабельних муфт.

Сьогодні як зарубіжні, так і вітчизняні виробники кабельної арматури пропонують найширший вибір кабельних муфт. Залежно від їх конструктивних особливостей і використовуваних матеріалів вони діляться на свинцеві, епоксидні, заливні, термоусажіваємиє, муфти холодної усадки і натяжні.

На користь яких зробити вибір? Відповідь очевидна - на користь тих, які володіють найбільш високими якісними характеристиками і надійністю в подальшому використанні. Останні науково-технічні дослідження в області матеріалознавства, електротехніки, хімії і ядерної фізики підтверджують - всім цим вимогам в більшій мірі відповідають кабельні термоусажіваємиє муфти з полімерних матеріалів.

Спробуємо пояснити причини цього вибору. Перший аргумент “за” - на користь використовуваних матеріалів, полімерів. Останні промислові розробки дозволяють створювати полімерні композиції з наперед заданими властивостями. Основні з них - теплостійкість, опір до агресивних середовищ, електрична провідність і т.д.
Проте крім цього, саме полімерні матеріали забезпечують довговічність, еластичність і міцність термоусажіваємих муфт.

При цьому термоусажіваємиє матеріали можуть бути використані не тільки як що ізолюють. Високотехнологічні полімери можуть мати антітрекинговиє і провідні властивості, а також вони здатні вирівнювати напруженість електричного поля, що дозволяє вирішити проблеми, що виникають при обробленні кабелю і подальшої його експлуатації.
Проте, при відновленні ізоляції кабелю необхідно враховувати такі физико-хімічні явища, як напруженість електричного поля, іонізація повітря, нагріваючи, ефект трекинга і т.п.

 Звернемося до конкретнішого вивчення деяких елементів сучасних термоусажіваємих муфт і причин їх появи. Один з самих високотехнологічних компонентів термоусажіваємой муфти - трубка вирівнювання електричного поля.
Ця трубка володіє строго певними імпенданснимі характеристиками, тобто - здатністю рівномірно розподіляти силові лінії, запобігаючи їх концентрації і локалізації.

Таким чином, трубка вирівнювання електричного поля дозволяє вирішувати одну з серйозних проблем, що виникають при монтажі кабельної лінії, в процесі якого на зрізі екрану кабелю виникає напруженість електричного поля і, як наслідок цього - іонізація повітря.

Явище трекинга.
 

Трекинг - це утворення вугільних доріжок на поверхні ізоляції жил кабелю, яке провокують забруднення і вологе середовище. В основному цей процес відбувається в кінцевих муфтах зовнішньої установки. Причому, якщо муфта застосовується в місцях з підвищеною забрудненістю, ризик її пробою зростає у декілька разів.
З часом вугільні провідні доріжки розростаються і, досягаючи критичної величини, приводять до пробою муфти. Для запобігання явищу трекинга в кабельних муфтах застосовується антітрекинговая трубка.

В чому ж полягає особливість антітрекингової трубки? Її призначення стає ясним з самої назви, - “анти” - перешкода явищу трекинга.
Ця трубка виконана з особливого ізоляційного матеріалу, до складу якого входять спеціальні добавки, що додають їй не тільки характерний цегляний-червоний колір, але і антітрекинговость, стійкість до UV- випромінюванню, старінню, кліматичним умовам і ін. З антітрекингового матеріалу виготовляються не тільки трубки для ізоляції жив, але і інші елементи муфти: - жильні ізолятори, рукавички і ін.
 

Таким чином, основними аргументами для використання термоусажіваємих кабельних муфт, виготовлених із застосуванням передових технологій в області полімерних матеріалів стає:

  • максимальне зниження ризику пробою муфти за рахунок рівномірного розподілу силових ліній електричного поля на зрізі екрану кабелю;
  • збільшення терміну служби кабельних муфт, вживаних в зонах з несприятливими умовами.

Додатково термоусажіваємиє муфти відрізняються від інших зниженням часу на проведення електромонтажних робіт і економічністю.

Всі перераховані чинники мають важливе значення при виборі кабельних муфт.

Саме застосування термоусажіваємих матеріалів дозволяє прокладати кабельні лінії найбільш оптимально з погляду часу на проведення електромонтажних робіт, вартості матеріалів, а головне - надійності і довговічності.